wstecz
powrót do strony głównej
Wpisz się do Księgi Gości
Adres e-mail parafii Drelów
spis treści

pełne okno

zamknij pełne okno

 

 

 

06 lipca 2002 r.

Spotkanie z ks. Prałatem Bronisławem Piaseckim 
osobistym Sekretarzem Prymasa Stefana Wyszyńskiego

W dniu 6 lipca 2002 r. w miejscu kultu św. Onufrego w Horodku, w ramach obchodów "V Dni Drelowa" miało miejsce spotkanie z ks. dr Bronisławem Piaseckim, który w latach 1974-1981 był osobistym Sekretarzem Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. 

Na wstępie swojego referatu ks. Prałat Piasecki nawiązał do podlaskich korzeni Sługi Bożego Kardynała Wyszyńskiego, oraz jego przywiązania do stron rodzinnych - nadbużańskich. Następnie podzielił się osobistymi doświadczeniami ze współpracy z księdzem Prymasem, o jego przejściach w latach prześladowań Kościoła Katolickiego w Polsce w latach 50-tych, oraz roli jaką odegrał w drodze Kardynała Karola Wojtyły na tron papieski. Ks. Piasecki opisał również Prymasa takim jakim był na co dzień, jakim był człowiekiem. A wbrew temu co mogłoby się wielu wydawać był to człowiek prosty, nie wymagający wiele także w sprawach swojego utrzymania. Ulubione potrawy Prymasa to zupa kartoflanka i placki ziemniaczane. W jego mieszkaniu brak było telewizora, czy nawet radia. Natomiast co podkreślił ks. Piasecki, Prymas Wyszyński bardzo dużo czytał, w jego mieszkaniu znajdowało się otwartych kilka książek na raz, z różnych dziedzin. 

Na koniec swojej przemowy ks. Bronisław Piasecki wyraził do zgromadzonych Drelowian prośbę o gorliwą modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Warto przy tym wspomnieć, że ks. Prałat Bronisław Piasecki jest obecnie wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Po wygłoszeniu referatu, ks. Bronisław Piasecki przypomniał o jego drelowskich korzeniach, albowiem to właśnie tutaj, w Drelowie spędził on swoje młodzieńcze lata. Wspominał przyjaciół z jednej ławki - obecnych na spotkaniu w Horodku, o łące przy Horodku, którą w latach młodości miał okazję własnoręcznie kosić, o przyjaciołach z lat szkoły średniej i wreszcie o księdzu z Międzyrzeca Podlaskiego, który ukierunkował jego drogę kapłańską.

Galeria zdjęć 
(aby powiększyć - kliknij na zdjęcie)


Ks. dr Bronisław Piasecki 
w trakcie głoszenia referatu

Proboszcz drelowski - 
- ks. Roman Wiszniewski

[fot. red. Marek Pietrzela - Dziennik Wschodni]

Wręczenie pamiątkowego pucharu
przez Wójta Gminy Drelów
[fot. red. Marek Pietrzela - Dziennik Wschodni]

Ks. Wiszniewski i ks.  Piasecki
przed wejściem do kaplicy św. Onufrego

Rozmowy po referacie

Dalszy ciąg programu - przegląd piosenki religijnej, a także degustacja potraw regionalnych
wstecz