wstecz
powrót do strony głównej
Wpisz się do Księgi Gości
Adres e-mail parafii Drelów
spis treści

pełne okno

zamknij pełne okno

Zobacz również:


Kronika wydarzeń


 

 

129 rocznica męczeństwa Unitów
w Drelowie

 [kliknij na zdjęcia aby powiększyć]

Tradycją się stało, że w dniu 17 stycznia w rocznicę wydarzeń z 1874 r. w kościele parafialnym w Drelowie odprawiana jest uroczysta Msza Św., w której uczestniczą licznie zgromadzeni wierni na dowód pamięci o swoich praojcach - bohaterskich unitach.

To właśnie 129 lat temu, przed świątynią w Drelowie trzynastu unickich parafian poniosło śmierć męczeńską w obronie wiary, polskości i łączności ze Stolicą Apostolską. Ponad 200 osób zostało rannych a dziesiątki aresztowanych i wywiezionych na Syberię. 
(tu przeczytasz więcej o męczennikach). 

Piątkowym uroczystościom rocznicowym w Drelowie przewodniczył Jego Ekscelencja ks. biskup Henryk Tomasik. W swojej homilii nawiązał do wzoru pierwszych Chrześcijan - męczenników, do poszanowania Krzyża oraz do przeciwstawiania się dzisiejszym atakom na Kościół w Polsce i na Świecie. Jako przykład wskazał On na Męczenników z Drelowa, którzy wierni Bogu i Ojcu Świętemu byli gotowi oddać w ofierze swoje życie.

Ważnym punktem uroczystości było poświęcenie sztandaru Gimnazjum nr 1 w Drelowie, które za swoich patronów obrało sobie Unitów Drelowskich. Dyrektor Gimnazjum Lesław Więckowski wraz z proboszczem parafii Drelów ks. Romanem Wiszniewskim przekazali ks. biskupowi Tomasikowi wyrazy wdzięczności za sprawowanie Najświętszej Ofiary, jak również za błogosławieństwo dla parafii i Gimnazjum.

Po zakończeniu Mszy św. w sali Gminnego Centrum Kultury w Drelowie miała miejsce inscenizacja sztuki poświęconej Unitom Drelowskim przygotowanej przez młodzież gimnazjalną (posłuchaj w formacie MP3)


wstecz

(PS) 17 stycznia 2003