wstecz
powrót do strony głównej
Wpisz się do Księgi Gości
Adres e-mail parafii Drelów
spis treści

pełne okno

zamknij pełne okno

 


 

 

 

Wizyta JE Arcybiskupa Jana Martyniaka w Drelowie
Metropolity Greckokatolickiej Archidiecezji
Przemysko-Warszawskiej 

 [kliknij na zdjęcia aby powiększyć]

W dniu 05 marca br. naszą parafię nawiedziła grupa szczególnych pielgrzymów.  Na czele z JE Arcybiskupem Janem Martyniakiem do Drelowa przyjechało 25 kapłanów i kleryków obrządku greckokatolickiego, biorących udział w pielgrzymce śladami unitów - męczenników Podlaskich.

Po uprzednim odwiedzeniu m.in. unickiej parafii Kostomłoty oraz sanktuarium męczenników podlaskich w Pratulinie pielgrzymi przybyli do Drelowa. Pierwsze swoje kroki skierowali na plac męczeństwa. Tu krótko zatrzymali się przed granitową tablicą upamiętniającą nazwiska 13 męczenników - parafian drelowskich a następnie po powitaniu przez ks. Romana Wiszniewskiego - proboszcza parafii Drelów, udali się do "sali pamięci męczenników za wiarę". 
Po obejrzeniu eksponatów upamiętniających prześladowania unitów na Podlasiu, ks. Roman Wiszniewski przybliżył Gościom historię tragicznych wydarzeń jakie się rozegrały w Drelowie w dniu 17 stycznia 1874 r. Na koniec spotkania głos zabrał Arcybiskup Jan Martyniak, który podkreślił męstwo w obronie wiary drelowskich męczenników a także podziękował gospodarzowi za przyjęcie.

Wizyta w Drelowie przedstawicieli duchowieństwa greckokatolickiego w Polsce miała bardzo konkretny cel. Należy mieć nadzieję, że zainteresowanie Arcybiskupa Jana Martyniaka męczeństwem unitów w Drelowie, przyniesie w niedalekiej przyszłości błogosławione owoce.


wstecz

(PS) 05 marca 2003