wstecz
powrót do strony głównej
Wpisz się do Księgi Gości
Adres e-mail parafii Drelów
spis treści

pełne okno

zamknij pełne okno

 


 

 

 

Uroczystości nawiedzenia Krzyża Światowych Dni Młodzieży w Drelowie

23 czerwca 2003


W dniu 23 czerwca 2003 r. w Drelowie odbyły się diecezjalne uroczystości związane z peregrynacją Krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz ikony Matki Bożej Ocalenia.

Od godziny 15.00 modlitwom w oczekiwaniu na przyjazd Świętych Znaków przewodniczył ks. kanonik Józef Szajda. Jednocześnie trwały ostatnie przygotowania do Mszy Św. oraz powitania Krzyża i Obrazu Matki Bożej.

Ok. godziny 16.30 przy dźwiękach dzwonów kościelnych, pod eskortą policji i straży pożarnej Krzyż Światowych Dni Młodzieży przybył pod bramę świątyni w Drelowie. Licznie zgromadzeni wierni wraz z kapłanami i ks. biskupem Henrykiem Tomasikiem przez krótką chwilę adorowali Krzyż, który został wyjęty z samochodu transportowego przez miejscowych strażaków. Następnie Krzyż unieśli do góry przedstawiciele ojców, zaś przedstawicielkom matek przekazano w ręce ikonę Matki Bożej Ocalenia. Obydwa Święte Znaki w ten sposób zostały przeniesione w uroczystej procesji do Ołtarza polowego przygotowanego do sprawowania Eucharystii. W tym miejscu Krzyż został przekazany młodzieży. Ikona Matki Bożej została ustawiona na ołtarzu. Kolejnym punktem uroczystości było powitanie Świętych Znaków przez przedstawicieli wszystkich pokoleń: dzieci, młodzieży, a także rodziców, nauczycieli i ludzi starych oraz gospodarza uroczystości ks. Romana Wiszniewskiego.

Mszy Świętej przewodniczył JE ks. biskup Henryk Tomasik, który również wygłosił homilię do zebranych wiernych. W czasie trwania Eucharystii Krzyż kolejno był trzymany przez delegacje młodzieży z Radcza, Rudna, Kolembród, Komarówki Podlaskiej, Szóstki, Gęsi, Witoroża, Drelowa a także przez młodzież KSM, która uczestniczyła w ostatnich dniach w IX Złazisku młodzieży.

Po Mszy Świętej rozpoczęła się adoracja Krzyża, która trwała nieustannie do późnych godzin wieczornych. W międzyczasie przedstawiciele różnych miejscowości prowadzili modlitwę różańcową. O godzinie 19 czuwanie przy Krzyżu rozpoczęła młodzież pod przewodnictwem ks. Marka Chomiuka diecezjalnego asystenta KSM diecezji siedleckiej. Uroczystości pierwszego dnia odwiedzin Świętych Znaków w diecezji siedleckiej zostały zamknięte Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00.


wstecz

Anna Skwara - V-ce Prezes KSM Diecezji Siedleckiej
Paweł Stefaniuk 22 czerwca 2003