wstecz
powrót do strony głównej
Wpisz się do Księgi Gości
Adres e-mail parafii Drelów
spis treści

pełne okno

zamknij pełne okno

Zobacz również:


Uroczystości z okazji 79 rocznicy "Cudu nad Wisłą"


 

 

89 rocznica odzyskania świątyniOdzyskany kościół
(kliknij aby powiększyć)

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest także dniem upamiętniającym przemarsz w 1915 r. Legionów Polskich przez Drelów i odzyskania świątyni, krwawo odebranej unitom 17 stycznia 1874 r.

Legionista August Krasicki w swoim dzienniku tak wspomina przybycie do Drelowa:

"(...) Wjeżdżamy do wsi Drelów, nie spalonej. Wieś ta i sąsiedni Pratulin jest pamiętna z czasów nawracania unitów, przed unicką cerkwią, której chłopi nie chcieli oddać popowi prawosławnemu, zabito kilkunastu ludzi, a chłopów uśmierzono Sybirem i kontrybucjami. Ludność katolicka, której jest około 70 rodzin, została, dwadzieścia kilka prawosławnych rodzin zabrali Moskale. Stajemy koło cerkwi, otoczonej starymi lipami, na szczycie prawosławny krzyż, drzwi zamknięte. Zatrzymujemy się tu, posyłamy na probostwo po klucze (pop uciekł). Chłopi gromadzą się przed cerkwią, ale nie wchodzą, starsi mówią, że nie byli wewnątrz od zajęcia jej na prawosławną. Mówimy zgromadzonym chłopom, że Moskale wypędzeni, a cerkiew odda się im na kościół, wzbudza to u nich nieopisaną radość i łzy wzruszenia.

Wewnątrz cerkiew jak unicka, boczne ołtarze stare z czasów unii. Stare obrazy: Matka Boska, św. Onufry, św. Anna, Matka Boska różańcowa ze św. Dominikiem. Jeden żołnierz legionista, blacharz z zawodu, wyłazi na dach i strąca krzyż prawosławny, ogłaszamy ludowi, że mogą wziąć w posiadanie cerkiew. Wzruszająca była chwila jak wchodzili do cerkwi starzy ludzie, którzy z rozczuleniem oglądali święte obrazy na ołtarzach, przed którymi modlili się 40 lat temu, a od tego czasu wewnątrz nie byli jako "oporni". Sprowadzamy ks. kapelana I Brygady Żytkiewicza, ludu zbiera się cała cerkiewka, znajduje się między artylerzystami organista z Mielnicy, na tymczasowym ołtarzu przed carskimi dwerami stawiamy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i zaczyna się nabożeństwo.

Odśpiewują litanię, ksiądz miał kazanie, niestety nie umiał powiedzieć, jakby w tych okolicznościach należało. Śpiewają potem "Boże coś Polskę" i na koniec "Anioł Pański". Pamiętne to nabożeństwo w odzyskanej cerkwi w Drelowie w dzień święta Matki Boskiej Zielnej, wywarło na wszystkich głębokie wrażenie (...)"

W rocznicę tych wydarzeń - w dniu 15 sierpnia o godz. 11.00 w kościele odzyskanym przez legionistów odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny będąca również dziękczynieniem za powrót świątyni.


 
wstecz

2004 (PS)