"KOŚCIÓŁ CELEBRUJE
MISTERIUM ZBAWIENIE"
CELEBRACJA SŁOWA BOŻEGO

W tym roku pracy synodalnej rozważamy i kontemplujemy tajemnicę Kościoła. W ubiegłym miesiącu patrzyliśmy na Kościół jako na miejsce kształtowania i przekazu wiary. W tym miesiącu czynimy kolejny krok. Rozważamy Kościół jako miejsce celebrowania Tajemnicy Paschalnej Jezusa Chrystusa, która staje się naszym udziałem. Dzieje się to przede wszystkim przez słuchanie słowa i przez sakramenty – przez sprawowanie liturgii i życie jej duchem.

Kiedy celebrujemy liturgię, wówczas Bóg, przez sprawowane znaki, działa w każdym uczestniku zgromadzenia. Dokonuje się przedziwna wymiana między działaniem Boga i sytuacją człowieka. Dzieje się to także podczas Celebracji Słowa Bożego. Potrzeba naszej gotowości słuchania i otwartości na to, by Pan Bóg dokonywał w nas swojego dzieła.

Zgromadzenie jako ludzie zwołani przez słowo Boga stajemy w gotowości przeżycia Celebracji Słowa Bożego jako liturgii, czyli działania Pana Boga na nas, by dokonała się w nas przemiana, w której Bóg czyni nas na swoje podobieństwo oraz uzdalnia do jedności i komunii. Przeżywamy każdą liturgię jako celebrowanie wielkich dzieł Boga.

Katecheza synodalna odbędzie się w naszej parafii w niedzielę po Mszy Św. o godz. 11.00. Gorąco zapraszamy.

2012 | ks. Marek Weresa