wstecz
powrót do strony głównej
Księga Gości
Adres e-mail parafii Drelów
spis treści

pełne okno

zamknij pełne okno
Zobacz również:

Kronika wydarzeń


 

Spotkanie młodzieży w rejonie radzyńskim „Zło dobrem zwyciężaj!”


W sobotę 18 lutego uroczystą Eucharystią rozpoczęło się kolejne spotkanie młodzieży rejonu radzyńskiego, w którym uczestniczyło około 450 młodych ludzi. Tym razem hasłem przewodnim był fragment w Listu św. Pawła do Rzymian: „Zło dobrem zwyciężaj!”. Była to również dewiza ks. Jerzego Popiełuszki, patrona rejonu, która okazała się szczególnie ważna, gdy rozpoczął się stan wojenny i poruszone zostały struny wrogości i nienawiści. Uznanie, jakie zdobył już wcześniej wśród robotników, lekarzy czy studentów, pozwoliło mu mieć wpływ na różne środowiska i przypominać o chrześcijańskim wymiarze w przeżywaniu trudnej rzeczywistości. Odtąd coraz częściej nawiązywał do słów z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (12, 21). One stanowiły też motyw przewodni jego homilii głoszonych podczas Mszy św. za Ojczyznę, o czym zaznaczył w swoim słowie ks. Rafał Korniluk, wikariusz parafii p. w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.

Idąc tą drogą Słowem przewodnim był fragment z Ewangelii według św. Mateusza 13,4: „Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, niektóre ziarna padły na drogę, nadleciały ptaki i wydziobały je”. Ks. Jerzy Był wymagający wobec słuchaczy, wzywał ich do moralnego wysiłku, do życia wartościami: „Słowa prawdy, życie w prawdzie może kosztować, jest czasami ryzykowne”. Ale - jak mówił Prymas kard. Stefan Wyszyński - „tylko za plewy się nie płaci, za pszeniczne ziarno prawdy trzeba zapłacić”. Wiele razy widzimy, że młodzież jest bez energii i bez życia. To życia gdzieś traci uganiając się za tym, co jest fałszywe i bez wymagań. Papież Franciszek 28 lipca 2016 roku na krakowskich Błoniach zaznaczył, że wyzwaniem jest sytuacja, kiedy młodzi porzucają swoje życie "w poszukiwaniu oszołomienia, czy też owego wrażenia, że żyją, wchodząc na mroczne drogi, które w końcu zmuszają do zapłaty... i to do zapłacenia wysokiej ceny". "Zastanawiające jest, gdy widzisz młodych, którzy tracą piękne lata swojego życia i swoje siły na uganianiu się za sprzedawcami fałszywych iluzji - w mojej ojczyźnie powiedzielibyśmy +sprzedawcy dymu+ - którzy okradają was z tego, co najlepsze" - zwrócił się papież Franciszek do młodych.

W tym samym przemówieniu papież podkreślał, że "miłosierdzie ma zawsze młode oblicze". "Serce miłosierne ma bowiem odwagę, by porzucić wygodę, serce miłosierne potrafi wychodzić na spotkanie innych, potrafi objąć wszystkich" - powiedział Franciszek. Jak podkreślił, potrafi ono "być schronieniem dla tych, którzy nigdy nie mieli domu, lub go stracili, potrafi stworzyć atmosferę domu i rodziny dla tych, którzy musieli emigrować, jest zdolne do czułości i współczucia". Papież zaznaczył, że "serce miłosierne potrafi dzielić swój chleb z głodnymi, serce miłosierne otwiera się, aby przyjmować imigrantów i uchodźców”. Ocenił, że powiedzieć "miłosierdzie", to powiedzieć: "szansa, przyszłość, zaufanie, otwartość, gościnność, współczucie, marzenia". Wtedy te słowa młodzi przyjęli brawami. Aby nie spocząć tylko na brawach młodzież w rejonu radzyńskiego otrzymała „Blankiety Dzieł Miłosierdzia” wraz z posłaniem i błogosławieństwem kapłanów, na których znajdują się uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. To jest zadanie młodych. Iść i nieść Chrystusa poprzez dobro, które będziemy wykonywać w życiu codziennym, a którego tak często brakuje.

Całość spotkania została zakończona wspólną zabawą karnawałową w Szkole Podstawowej w Żabikowie k. Radzynia Podlaskiego. Wszystkim osobom zaangażowanym oraz dyrekcji szkoły składamy „Serdeczne Bóg zapłać”. Kolejne spotkanie już 11 marca. Zapraszamy.

ks. Sebastian Mućka, wikariusz parafii Drelów

  

Fot. Karol Miłosz

Zobacz również zdjęcia na Facebooku »
(autorstwa Piotrka Szabaciuka)
 

wstecz

2017 | ks. Sebastian Mućka