Msze św. w intencji rodzin i małżeństw

W minioną niedzielę w naszej parafii modliliśmy się w intencji rodzin
i małżeństw. W sposób szczególny objęliśmy naszą modlitwą małżeństwa przeżywające kryzysy i trudności. Św. Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej zaznaczył: „Rodzina w czasach dzisiejszych znajduje się pod wpływem rozległych, głębokich i szybkich przemian społecznych i kulturowych. Wiele rodzin przeżywa ten stan rzeczy, dochowując wierności tym wartościom, które stanowią fundament instytucji rodzinnej. Inne stanęły niepewne i zagubione wobec swych zadań, a nawet niekiedy zwątpiły i niemal zatraciły świadomość ostatecznego znaczenia i prawdy życia małżeńskiego i rodzinnego. Inne jeszcze, na skutek doznawanych niesprawiedliwości, napotykają na przeszkody  w korzystaniu ze swoich podstawowych praw” (FC 1). W związku z tymi słowami Ojca Świętego nasza parafia podjęła modlitwę za rodziny raz  w miesiącu. Po zakończonej Eucharystii wierni modlili się przed Najświętszym Sakramentem, prosząc o świętość rodzin. Modlitwa za rodziny jest ukazaniem tradycyjnych wartości małżeństwa i rodziny, a także przygotowaniem na Jubileusz 200-lecia istnienia naszej diecezji.

„Kościół oświecony wiarą, która pozwala mu poznać całą prawdę
o wielkiej wartości małżeństwa i rodziny oraz o ich głębokim znaczeniu, czuje się przynaglony do głoszenia Ewangelii — „dobrej nowiny” — wszystkim bez wyjątku, a zwłaszcza ludziom powołanym do małżeństwa i przygotowującym się do niego, wszystkim małżonkom i rodzicom całego świata. Jest on głęboko przekonany, że jedynie przyjęcie Ewangelii pozwala na spełnienie wszystkich nadziei, które człowiek słusznie pokłada w małżeństwie i rodzinie. Zamierzone przez Boga w akcie stwórczym małżeństwo i rodzina są wewnętrznie skierowane do urzeczywistnienia się w Chrystusie i potrzebują Jego łaski dla uzdrowienia z ran grzechu i nawiązania do „początku”, czyli do pełnego poznania i całkowitego wypełnienia zamysłu Bożego. W obecnym momencie historycznym, gdy rodzina jest przedmiotem ataków ze strony licznych sił, które chciałyby ją zniszczyć lub przynajmniej zniekształcić, Kościół jest świadom tego, że dobro społeczeństwa, i jego własne, związane jest z dobrem rodziny, czuje silniej i w sposób bardziej wiążący swoje posłannictwo głoszenia wszystkim zamysłu Bożego dotyczącego małżeństwa i rodziny, zapewniając im pełną żywotność, rozwój ludzki i chrześcijański oraz przyczyniając się w ten sposób do odnowy społeczeństwa i Ludu Bożego” (FC 3).

2017 | ks. Sebastian Mućka