wstecz
powrót do strony głównej
Księga Gości
Adres e-mail parafii Drelów
spis treści

pełne okno

zamknij pełne okno
Zobacz również:

Kronika wydarzeń


 

25. rocznica beatyfikacji Męczenników Podlaskich i XXI Dzień Papieski
w Szkole Podstawowej w Drelowie


Kilka dni temu świętowaliśmy 25. Rocznicę Beatyfikacji Unitów Podlaskich i XXI Dzień Papieski, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Nie lękajcie się”. Te dwa święta zostały także upamiętnione przez uczniów Szkoły Podstawowej w im. Unitów Drelowskich w Drelowie i przedszkolaków – Grupa Wiewiórek – z Samorządowego Przedszkola w Drelowie, którzy wystąpili 18 października w programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem Pani Agnieszki Kozaczuk i Pana Marcina Ślusarka.

Święty Jan Paweł II zawsze był zatroskany o los ludzi najbardziej bezbronnych i pokrzywdzonych. Dlatego, odkąd dowiedział się o męczeństwie Unitów, był bardzo przejęty. Toteż, gdy ruszył proces beatyfikacyjny Unitów Podlaskich, kazał by dać im pierwszeństwo, gdyż już dość czekali – oni i ich czciciele. 6 października 1996 roku w Rzymie, wśród przybyłych wiernych z Podlasia i z całego świata, Papież Jan Paweł II dokonał uroczystej beatyfikacji Unitów – Męczenników Podlaskich. Tak więc od 1996 roku zyskaliśmy naszych Patronów – prostych ludzi, którzy potrafili stanąć w obronie wiary, tradycji i swojej świątyni. Unici Podlascy z Pratulina, Unici Drelowscy nie lękali się oddać życia, stawali z odwagą i męstwem w obronie najwyższych wartości. Dzisiaj wyraziliśmy naszą wdzięczność, pamięć i szacunek naszym Praojcom, wiernym Kościołowi i naszej Ojczyźnie.

W programie artystycznym, w który włączała się aktywnie także sama publiczność poprzez rytmiczne oklaski, śpiewy czy machanie chorągiewkami, wystąpili uczniowie klasy VII, I a i I b oraz gościnnie sześciolatki. Program poprowadziły uczennice: Dominika Niewiadomska i Aleksandra Tarasiuk. Śpiewem solowym po raz kolejny zachwyciła Gabriela Kieczka z kl. IV w piosence „Moje miasto – Wadowice”, jak również uczennice prowadzące. Nad stroną techniczną czuwali siódmoklasiści Paweł Matejko i Sebastian Ciok. W chórze, który zaśpiewał pieśni ku czci Unitów: „Przed Unitami schylamy dziś czoła” oraz „Z wiarą i męstwem”; piosenki Magdy Anioł: „Słowiański” i „Lolek” oraz „Barkę” wystąpiła także uczennica z kl. VI Natalia Oklińska. Występ został wzbogacony akompaniamentem w wykonaniu Pana Marcina Ślusarka na keyboardzie.

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/VjKV5q4mzjh4nTEf6

Film: https://youtu.be/YoUlineyyJ8

wstecz

2021 | Agnieszka Kozaczuk