wstecz
powrót do strony głównej
Wpisz się do Księgi Gości
Adres e-mail parafii Drelów
spis treści

pełne okno

zamknij pełne okno

Zobacz również:


Kronika wydarzeń


Galeria zdjęć 

 

130 rocznica Męczeństwa Unitów
w Drelowie


17 stycznia 2004 r., w 130 rocznicę Męczeństwa Unitów Drelowskich za wiarę, w świątyni drelowskiej, której bronili Unici, sprawowana była Eucharystia. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Henryk Tomasik. Parafianie przygotowywali się do tej uroczystości w duchu modlitewnego oczekiwania, w łączności ze swoim duszpasterzem, ks. proboszczem Romanem Wiszniewskim.

W uroczystościach uczestniczyli licznie przybyli kapłani, przedstawiciele władz gminnych, z wójtem Gminy Drelów panem Piotrem Kazimierskim na czele, szkolne delegacje, dyrektorzy szkół, młodzież gimnazjalna, parafianie.

17 stycznia 1874 r. w Drelowie, w obronie kościoła i świętej wiary, od strzałów wojska carskiego zostało zabitych 13 osób, a około 200 było rannych. Rano, następnego dnia zasieczono rózgami na śmierć 2 kobiety i 7 mężczyzn. Ks. biskup Henryk, przywołując heroiczne świadectwo Unitów sprzed 130 laty, w swoim pasterskim przesłaniu, przywołując słowa św. Pawła, wskazał na wielkie zatroskanie, aby każdy był człowiekiem, budującym jedność, trwając przy Chrystusie - „Nasi praojcowie przeżywając tę prawdę, że <Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest>, bronili jedności Kościoła, bronili swojej łączności z Ojcem Świętym, bronili jedności wiary, tak mocno, tak zdecydowanie, że przypieczętowali to ofiarą życia, własną krwią. Wpatrujemy się w ten piękny przykład zatroskania o konsekwentne wyznanie wiary całym życiem. Wpatrujemy się w ten przykład obrony jedności Kościoła. Jest to heroizm – taka ofiara, takie męczeństwo. Dla nas jest to żywy wzór, zobowiązanie i zadanie, aby przejąć to wielkie dziedzictwo wiary, zatroskania o jedność Kościoła. Przejąć to wielkie dziedzictwo odważnego przyznawania się do Chrystusa w każdej sytuacji”. Ks. biskup podkreślił, że tę jedność realizujemy wówczas, gdy z wiarą przyjmujemy prawdę o jedności, na którą wskazuje św. Paweł: „Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest”. Jedność wprowadzamy wówczas, gdy eliminujemy zło, które staje na przeszkodzie w naszym kontakcie z Panem Bogiem, w kontakcie z drugim człowiekiem. Jedność budujemy, gdy w duchu Ewangelii chcemy kształtować nasze życie i przez jej pryzmat patrzymy na nasze zadania i doświadczenia życiowe.

Ks. biskup Henryk zaznaczył, że wierne trwanie dzisiaj przy Chrystusie, w świecie mediów, często przenikniętych liberalizmem moralnym, jest bardzo trudnym zadaniem, jednak koniecznym w budowaniu jedności – „To bardzo trudne zadanie, aby w naszych czasach być w szkole Jezusa, w szkole Ewangelii, bardziej niż w szkole mediów, szczególnie tych laickich, które uczą ludzi liberalizmu moralnego, odrzucając obiektywny porządek moralny, kwestionują Boże prawo”. Ks. biskup wezwał, abyśmy mimo takich sytuacji nie ulegali złym wpływom, abyśmy nie wybierali „szkoły przeciwników Jezusa”.

Bezpośrednio po Mszy św., w sali Gminnego Centrum Kultury odbył się ubogacający duchowo spektakl pt. „O ziemi smutnej, ale świętej”, na którą serdecznie wszystkich zaprosił dyrektor Gimnazjum im. Unitów Drelowskich w Drelowie, pan Lesław Więckowski. Spektakl został przygotowany w oparciu o scenariusz autorstwa pani Ewy Strok i ks. Romana Wiszniewskiego, proboszcza Parafii Drelów, głęboko zatroskanego o pielęgnowanie dziedzictwa wiary, okupionego krwią Męczenników tej ziemi. Sztukę teatralną przedstawiła gimnazjalna młodzież, pod kierunkiem nauczycieli: pani Ewy Strok i pana Grzegorza Golca.

Młodzież przekazała szczególne przesłanie mężnego wyznawania wiary, odwołując się do tych smutnych, tragicznych wydarzeń sprzed 130 laty. Uroczystości rocznicowe z 17 stycznia zapisały się w historii. Stanowią wezwanie, by nie zaprzepaścić tego przesłania, które zostawili nam nasi praojcowie. To historia, która nas kształtuje. Jest świadectwem naszej tożsamości, przynależności i przylgnięcia do Chrystusowego Krzyża i Kościoła.

Zobacz również:


wstecz

Przygotowali: Agnieszka Kozaczuk i Paweł Stefaniuk