wstecz
powrót do strony głównej
Wpisz się do Księgi Gości
Adres e-mail parafii Drelów
spis treści

pełne okno

zamknij pełne okno

Zobacz również:


Uroczystości nawiedzenia Krzyża Światowych Dni Młodzieży


 

 

Spotkanie młodych w Miętnem

25 września 2004


„W Krzyżu miłości nauka”. Pod takim hasłem 25 września 2004 r. przebiegały uroczystości w Miętnem koło Garwolina, na które przybyło ponad 1000 młodych osób z diecezji siedleckiej. To Diecezjalne Spotkanie Młodych, jako VII Przystanek w Drodze do Kolonii było ściśle związane z 20. rocznicą bohaterskiej obrony Krzyży przez młodzież w Miętnem. To tutaj w Zespole Szkół Rolniczych dyrektor wydał polecenie usunięcia krzyży z sal lekcyjnych. Zarządzenie zostało podjęte wbrew stanowisku nauczycieli i samorządu uczniowskiego. Na taką decyzję młodzież odpowiedziała zdecydowanym protestem. Od 19 grudnia 1983 r. trwało mężne oczekiwanie na powrót krzyży do sal. Młodzież miała oparcie w miejscowych kapłanach, którzy umacniali modlitwą i słowem. Milczeniem oraz śpiewem pieśni religijnych uczniowie dawali wyraz swojej nieugiętości i wierności Chrystusowi. Opór zakończył się dramatycznymi wydarzeniami, kiedy to 7 marca 1984 r., gdy uczniowie podjęli strajk okupacyjny szkoły, do Miętnego i Garwolina skierowano dwie kompanie ZOMO. Spowodowało to zablokowanie przemarszu młodzieży do kościoła w Garwolinie. Zajęcia w szkole nie odbywały się przez cały miesiąc. Zostały zawieszone przez wojewodę siedleckiego, w celu złamania oporu. Dzięki heroicznej postawie uczniów oraz działaniom, przeprowadzonych przez ówczesnego ordynariusza siedleckiego ks. biskupa Jana Mazura, krzyż powrócił do szkoły 7 kwietnia, jednak tylko do jednej sali.

Podczas uroczystości upamiętniających te wydarzenia, była możliwość wysłuchania wspomnień świadków obrony Krzyży w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Na dzień skupienia przybył ks. bp Jan Mazur, który także podzielił się wspomnieniami z tamtych dramatycznych wydarzeń.

Spotkanie zorganizowało duszpasterstwo młodzieży we współpracy z dyrekcją szkoły oraz świadkami wydarzeń sprzed 20. lat. Dzień skupienia, przeżywany w Miętnem, był szczególnym działaniem wychowawczym, uwrażliwiającym młodych ludzi na poznawanie najcenniejszych ewangelicznych wartości, w oparciu o bohaterskie przykłady obrony Krzyża. Uczył męstwa i wytrwałości w wierze. W formacji intelektualnej i duchowej uczestniczyli członkowie Ruchu Światło - Życie, KSM, DA, a także młodzież niezrzeszona ze swoimi przewodnikami i opiekunami. Symbolicznym znakiem zawiązania wspólnoty, której przewodniczył ks. Rafał Jarosiewicz z zespołem „Marana Tha”, była płonąca kadzielnica, do której przedstawiciele grup w trakcie prezentacji dorzucali garść kadzidła, przywiezionego ze swoich parafii.

Zanim odbyły się spotkania w grupach – do wyboru m. in.: powakacyjny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło – Życie, Forum Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a także sesja poświęcona przygotowaniom do XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii – słowo programowe wygłosił ks. biskup Henryk Tomasik. Niektórzy mogli obejrzeć spektakl „Na dobre i na złe” przygotowany przez ks. Rafała Jarosiewicza. Była również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

Centralny punkt obchodów stanowiła koncelebrowana Eucharystia, pod przewodnictwem ks. biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, a także poświęcenie przez ordynariusza siedleckiego nowego Krzyża – pomnika upamiętniającego wydarzenia sprzed 20. lat.


 
wstecz

Opracowanie: Agnieszka Kozaczuk
Fot. Paweł Stefaniuk