17 stycznia 2005

wstecz
powrót do strony głównej
Wpisz się do Księgi Gości
Adres e-mail parafii Drelów
spis treści

pełne okno

zamknij pełne okno
Zobacz również:

131 rocznica męczeństwa unitów


Homilia ks. bp Henryka Tomasika


Galeria zdjeć


"W gajówce u Szymona Pawluka" - fotoreportaż


Uroczystości rocznicowe w latach ubiegłych:
- 2004
- 2003
  

 

 

131 rocznica męczeństwa unitów
w Drelowie


Dziękczynienie za tajemnicę krzyża

17 stycznia 2005 r. w świątyni drelowskiej, w 131 rocznicę męczeństwa Unitów za wiarę została odprawiona uroczysta Msza Święta której przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Henryk Tomasik (zobacz tekst homilli)

Nawiązując do nauki św. Pawła ks. biskup Henryk Tomasik przypomniał, że krzyż dla chrześcijanina to znak mądrości: „Krzyż dla Żydów był zgorszeniem, bo był to znak hańby, dla Greków – niezrozumiałym znakiem, a dla chrześcijanina jest znakiem mądrości, ponieważ uczy, jak łączyć to, co ziemskie z tym, co Boże. Te dwie linie symbolizują harmonię, umiejętność łączenia tego, co ludzkie z tym, co Boże. Krzyż jest drogowskazem. Ale to wszystko dlatego, że tak mocno z nim przez gwoździe, ale jeszcze bardziej przez miłość zbawczą jest związany z Chrystusem”.

Zwracając się do młodzieży ks. biskup Henryk Tomasik powiedział: „Kochani młodzi, dzisiaj pomyślmy, kogo my naśladujemy? Kto jest dla nas wzorem, autorytetem... Jeden z myślicieli mówił do młodych tak: "Powiedz mi, co jest dla Ciebie wartością, a powiem Ci, kim jesteś". Ojciec Święty Jan Paweł II podczas jednego ze spotkań z młodzieżą jakby przedłużył tę myśl i powiedział: "Powiedz mi, jaka jest Twoja miłość, a powiem Ci, kim jesteś". To, kogo kochamy; to, co wybieramy, mówi także o tym, kim jesteśmy. Na tym wielkim horyzoncie możliwości wyborów i naśladowania różnych osób, wybierania różnych wartości, często istnieje chaos. Ale dla chrześcijanina jest jedno Światło – to właśnie Chrystus. Od naszych praojców uczymy się tej prawdy i tej mądrości życiowej, aby wybierać Chrystusa, iść z Nim, bo tylko od Niego płynie prawdziwe światło i prawdziwa moc. I wtedy dokonuje się zbawienie. Niech tak się stanie w nas, w naszym życiu, w naszym środowisku (...)”.

Po zakończeniu Mszy św. dalsza część uroczystości odbywała się w sali Gmninnego Centrum Kultury w Drelowie. Młodzież Gimnazjum im. Unitów Drelowskich, aby uczcić bohaterskie czyny swoich patronów, przygotowała pod kierunkiem nauczycieli Ewy Strok i Grzegorza Golca spektakl pt. „W gajówce u Szymona Pawluka” (zobacz fotoreportaż). Autorami scenariusza są: Ewa Strok i ks. Roman Wiszniewski proboszcz parafii Drelów, natomiast autorami scenografii – Agata Kosiura uczennica kl. III a i Grzegorz Golec, który również przygotował oprawę muzyczną. Młodzież w wymowny sposób ukazała głęboką wiarę Unitów, szczególnie zwracając uwagę na heroizm Szymona Pawluka – przywódcy Unitów na ziemiach Podlasia – śmierć jego żony i dzieci. Wszyscy zginęli z rąk kozackich. Oddali swoje życie za wiarę i umiłowanie Chrystusowego Krzyża. Sztuka teatralna była wielką lekcją o ludziach, których nie można zapomnieć. Spektakl stanowi dla współczesnego widza motywację do zweryfikowania swojego życia, do rachunku sumienia, oceny jakości swojej wiary w kontekście męczeństwa Unitów, ich rodzin - „Bo człowiek bez wiary nic nie wart”.


wstecz

Przygotowała: Agnieszka Kozaczuk. Fot. Paweł Stefaniuk